Opublikowany przez: Monika C. 2020-09-11 16:24:57
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Cengizhan Konuş on Unsplash
Podstawową funkcją ubrania jest zapewnienie dziecku komfortu termicznego. Ale biegającemu i szybko rosnącemu maluchowi ma być też wygodnie. Zmienna pogoda i różnica temperatur w domu i na zewnątrz nie ułatwiają tego zadnia. Ważne też jest to, żeby ubranie dla dziecka było miłe w dotyku, bo bluzka, która jest szorstka i sztywna, a ściskające i krępujące ruchy rajstopki zawsze będą przyczyną konfliktu, nawet kiedy maluch nie potrafi jeszcze mówić.
Tkaniny, z których wykonane są ubranka dla dziecka mają ogromne znaczenie. Powinny przepuszczać powietrze i nie drażnić skóry dziecka. Jeśli tkanina jest szorstka i “gryzie”, maluch nie będzie chciał nosić tej rzczy. Starsze dziecko powie Ci o tym lub szybko będzie próbowało zdjąć je z siebie, niemowlak będzie rozdrażniony i niespokojny. Najprzyjemniejsza w dotyku jest gładka, miła w dotyku, naturalna bawełna, i to tę tkaninę najlepiej wybierać na ubrania bezpośrednio przylegające do ciała. Niektórzy polecają dla dzieci ubrania z wełny, nawet niemowlęce body, jednak wełna, nawet miła w dotyku, ze względu na naturalną zawartość lanoliny potrafi uczulać. Wełniane ubranka lepiej więc zakładać jako drugą warstwę. Naturalny len jest świetny latem, jednak w jego przypadku polecamy ubranka używane, które były już wielokrotnie prane i są gładkie i miłe w dotyku.
Świetnie sprawdzają się ubrania z wiskozy jako włókna naturalnego, które jest miłe w dotyku, łatwo się pierze i szybko wysycha.
Tkaniny sztuczne, syntetyczne, zapewniające odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, dobrze sprawdzają się u aktywnych kilkulatków, jednak nie są polecane maluchom.
Naczelną zasada jest ubieranie dziecka odpowiednie do temperatury otoczenia i jego aktywności. Zdolności termoregulacji malucha są nieco inne niż osób dorosłych ze względu na inne proporcje powierzchni skóry do wagi. Zasadą, która się sprawdza, jest ubieranie maluchów latem tak jak siebie, natomiast zimą, dzieciom należy zakładać o (tylko!) jedną warstwę więcej. Zdrowiu maluchów bardziej szkodzi przegrzewanie niż przechłodzenie, jednak zimno odczuwają bardziej i szybciej dają o nim znać. Jeśli zauważysz, że stopy i rączki maluszka są chłodne i bardziej blade, a całe dziecko się kuli, nie chce się bawić, prawdopodobnie jest mu za zimno.
Zimą sprawdza się ubieganie maluchów na cebulkę. Kilka warstw, ale lekkich ubrań pozwoli Ci szybciej reagować na wzmożona zmiany aktywności i zmieniające się warunki pogodowe. Dodatkową, wypróbowaną radą jest to, żeby wierzchnie warstwy wygodne zapięcia, umożliwiające szybkie zdjęcie lub założenie. Jesienią i zimą niezastąpione są także dłuższe koszulki lub body, które przy dużej aktywności dziecka pozostają na miejscu. Pamiętaj jednak, że jeśli maluch się spocił należy jak najszybciej zdjąć wilgotną pierwsza warstwę ubrania.
Właściwości i działanie witaminy D
Większość mam chce by jej dziecko wyglądało najładniej na świecie. Szykując wyprawkę woli kupić nowe, bajecznie kolorowe body, koszulki i śpiochy. Która z nas tego robiła? Tymczasem okazuje się, że dla delikatnej skóry noworodka, lepsze są ubranka używane, bo wielokrotne pranie pozbawiło je resztek farb i chemicznych środków przeciwgrzybiczych stosowanych podczas magazynowania i transportu.
Ubrania dla dziecka najlepiej jest prać w środkach ekologicznych, które nie zawierają substancji drażniących delikatną skórę dziecka. Jeśli maluch ma skłonności do alergii należy też uważać na płyny do prania i płukania zawierające lanolinę, bo potrafi uczulać. Dokładne płukanie ciuszków jest równie ważne jak pranie. Dlatego nie należy zwracać uwagę nawłaściwą ilość środka piorącego i odpowiednią ilość wkładanych do pralki. Większość ubranek dla dzieci można suszyć w suszarkach elektrycznych (polecamy sprawdzać informacje na metkach, ale bawełna jest zazwyczaj odporna na wysokie temperatury). Zaletą takiego sposobu suszenia dziecięcych ubranek jest to, że są one miękkie i miłe bez konieczności prasowania.
Ubrania dla noworodka zazwyczaj dokładnie prasujemy, bo pozbawiamy je w ten sposób bakterii i wirusów oraz stają się gładkie i miłe w dotyku. Im maluszek staje się starszy, tym czas poświęcony na prasowanie wolimy wykorzystać na wspólną zabawę lub na... odpoczynek. Wtedy wszystkie powyższe porady nabierają "mocy".
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.